ABR300-28S
Part No
ABR300-28S
Manufacturer
ARCH
Description
AC/DC CONVERTER 28V 308W
Stock
5
Manufacturer :
ARCH
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
11A
Efficiency :
90.5%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
11-DIP Module
Power (Watts) :
308 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
28V