KMS30A-24
Part No
KMS30A-24
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
86%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
24V