TUXS200F28
Part No
TUXS200F28
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 28V 200W
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max) :
7A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
28V