TUNS1200F28
Part No
TUNS1200F28
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 28V 1200W
Stock
8
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Current - Output (Max) :
Efficiency :
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
19-DIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
28V