RACM40-36SK-T
Part No
RACM40-36SK-T
Description
AC/DC CONVERTER 36V 40W
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, CSA, cURus, EAC
Current - Output (Max) :
1.111A
Efficiency :
90%
Features :
Baseplate, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
36V