AME40-24DMAZ
Part No
AME40-24DMAZ
Description
AC/DC CONVERTER +/-24V 40W
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
835mA, 835mA
Efficiency :
79%
Features :
Universal Input
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
24V