ASB110PS36
Part No
ASB110PS36
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 36V 110W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus, TUVgs
Current - Output (Max) :
3.06A
Efficiency :
91%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
110 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
36V