AME15-24SVZ-60
Part No
AME15-24SVZ-60
Manufacturer
Aimtec
Description
2W DC/DC Converter
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
625mA
Efficiency :
83%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
24V