AME10-515DCVZ
Part No
AME10-515DCVZ
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V 10W
Stock
2
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
1.4A, 200mA
Efficiency :
79%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
15V