AME25-12S277PEVZ
Part No
AME25-12S277PEVZ
Manufacturer
Aimtec
Description
2W DC/DC Converter
Stock
3
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
84%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
10-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
12V