RAC15-0515TA-E
Part No
RAC15-0515TA-E
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
2A, 150mA, 150mA
Efficiency :
73%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
15V