CQB50W12-72S48
Part No
CQB50W12-72S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 50W
Stock
320
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
1.05A
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
50 W
Standard Number :
50155; 60950-1
Supplier Device Package :
Module
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
14V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V