CQB150W-48S12
Part No
CQB150W-48S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Stock
258
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
12.5A
Efficiency :
91%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
150 W
Standard Number :
50155; 60950-1
Supplier Device Package :
Module
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V