NSR040A0X43Z
Part No
NSR040A0X43Z
Manufacturer
ABB Embedded Power
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5V 200W
Stock
49
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
40A
Efficiency :
93.7%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
15-SIP Module
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
13.8V
Voltage - Input (Min) :
5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 5V