BTB48-12S25S
Part No
BTB48-12S25S
Manufacturer
Bellnix Co., LTD.
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Stock
16
Manufacturer :
Bellnix Co., LTD.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cUL, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
81%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
10-SMD Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
76V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V