MPP06-24S24WB
Part No
MPP06-24S24WB
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC DC CONVERTER 24V 6W
Stock
10
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Control Features :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
88.5%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
24-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
24V