MUS-1205-2W
Part No
MUS-1205-2W
Manufacturer
Diwell Electronics
Description
DC/DC CONVERTER 12V INPUT, 5V OU
Stock
42
Manufacturer :
Diwell Electronics
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, FCC
Control Features :
Current - Output (Max) :
400mA
Efficiency :
78%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C
Package / Case :
4-SIP Module
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V