NUD-1205E2K
Part No
NUD-1205E2K
Manufacturer
Diwell Electronics
Description
DC/DC CONVERTER 12V INPUT, +/-5V
Stock
32
Manufacturer :
Diwell Electronics
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Current - Output (Max) :
200mA, 200mA
Efficiency :
80%
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
12-SMD Module, 10 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V