MGDSK10H5,5
Part No
MGDSK10H5,5
Manufacturer
Gaia Converter
Description
DC DC CONVERTER
Stock
1
Manufacturer :
Gaia Converter
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1.8A
Efficiency :
80%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
8-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5.5V