NUS-1205B2
Part No
NUS-1205B2
Manufacturer
Diwell Electronics
Description
DC/DC CONVERTER 12V INPUT, 5V OU
Stock
19
Manufacturer :
Diwell Electronics
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
400mA
Efficiency :
78%
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C
Package / Case :
16-SMD Module, 4 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
5V