LXDC55KAAA-205
Part No
LXDC55KAAA-205
Description
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 11W
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
93%
Features :
OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
14-SMD Module
Power (Watts) :
11 W
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.8 ~ 3.6V