ECM100UT31
Part No
ECM100UT31
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W
Stock
159
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
3 A
Current - Output 3 :
800 mA
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
80%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
80W (100W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V