VGS-100C-24
Part No
VGS-100C-24
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 24V 108W
Stock
79
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output 1 :
4.5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
108W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V