VMS-160-12
Part No
VMS-160-12
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Stock
351
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Current - Output 1 :
8.33 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W (160W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
55024; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC
Voltage - Isolation :
5.656 kV
Voltage - Output 1 :
12V