RPS-120-15
Part No
RPS-120-15
Manufacturer
MEAN WELL
Description
AC/DC CONVERTER 15V 84W
Stock
239
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1 :
5.6 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
84W (120W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
15V