LOF550-20B48
Part No
LOF550-20B48
Manufacturer
Mornsun
Description
AC DC CONVERTER 48V 322W
Stock
54
Manufacturer :
Mornsun
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current - Output 1 :
11.46 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
322W (550W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 60601-1; 62368-1
Type :
Open Frame, Conformal Coated
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
400 V
Voltage - Output 1 :
48V