VCCS300M-48
Part No
VCCS300M-48
Manufacturer
Vox Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Stock
27
Manufacturer :
Vox Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
6.25 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
95%
Features :
PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
48V