RFE1000-32-Y
Part No
RFE1000-32-Y
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 32V 992W
Stock
9
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
31 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
992W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
32V