AOPS1500-24
Part No
AOPS1500-24
Manufacturer
ETA-USA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1512W
Stock
8
Manufacturer :
ETA-USA
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output 1 :
63 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
1512W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V