AEL80US12
Part No
AEL80US12
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, TUV, UL
Current - Output (Max) :
6.66A
Efficiency :
Level IV
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Output Connector :
DIN, 5 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
80 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Region Utilized :
International
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V