DCM3414V50M06A8C01
Part No
DCM3414V50M06A8C01
Manufacturer
Vicor
Description
DC/DC CONVERTER 5V 180W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cTUVus
Current - Output (Max) :
36A
Efficiency :
90.5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Power (Watts) :
180W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
50V
Voltage - Input (Min) :
16V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V