12RCM60-12DQK
Part No
12RCM60-12DQK
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC-DC, 8-36V INPUT, 12V/5A OUTPU
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cCSAus, CE
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
60W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
8V
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Voltage - Output 1 :
12V