DSL240PS24-I
Part No
DSL240PS24-I
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Stock
383
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
88 ~ 264 VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, TUV
Current - Output (Max) :
10A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Active
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V