DPX40-24T0512
Part No
DPX40-24T0512
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
Stock
14
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
6A, 400mA, 400mA
DC Voltage - Input (Max) :
36V
DC Voltage - Input (Min) :
18V
Efficiency :
85%
Features :
Input Type :
DC
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V