LPF-16D-12
Part No
LPF-16D-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 6.6-12V 1.34A
Stock
30
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE
Current - Output (Max) :
1.34A
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
83%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 70°C
Power (Watts) :
16 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP30
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
6.6 ~ 12V