HLG-240H-15A
Part No
HLG-240H-15A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 14-16V 15A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Current - Output (Max) :
15A
Dimming :
Efficiency :
90%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
225 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP65
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
14 ~ 16V