ELG-100-C1400A-3Y
Part No
ELG-100-C1400A-3Y
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED CC AC/DC DRIVER 100W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC, RCM
Current - Output (Max) :
1.4A
Dimming :
Efficiency :
90%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
101 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP65
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
35 ~ 72V