RTB74012
Part No
RTB74012
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Stock
200
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20.8 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC - Max