MJN1Z-E-RP-DC12
Part No
MJN1Z-E-RP-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V
Stock
9
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
100 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max