RR2KP-UAC120V
Part No
RR2KP-UAC120V
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Stock
16
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
22 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-5°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)