MK3PN-5-I-AC120
Part No
MK3PN-5-I-AC120
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
18 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)