HC2K-P-DC24V
Part No
HC2K-P-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
51.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
50 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max