MKS1XTIN-10 DC48
Part No
MKS1XTIN-10 DC48
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
32 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
7.2 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
220VDC - Max