HC2-HTM-AC120V-F
Part No
HC2-HTM-AC120V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 120V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.9 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin