HC4-DC24V-H54
Part No
HC4-DC24V-H54
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max