KUL-5D15D-24
Part No
KUL-5D15D-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 50°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max