G6L-1P-DC24
Part No
G6L-1P-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY TELECOM SPST 1A 24VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
9.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
Telecom
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max