G2RV-SR500-AP AC110
Part No
G2RV-SR500-AP AC110
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURP SPDT 50MA 110VAC
Stock
4
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
5.9 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
50 mA
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
11 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
40 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VAC, 36VDC - Max