AZ822-2C-24DE
Part No
AZ822-2C-24DE
Manufacturer
American Zettler
Description
SUBMINIATURE DIP RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max