56BSP30-01-1-04N
Part No
56BSP30-01-1-04N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 4POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
3.18mm
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP4T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
200mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
9.58mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V